Pływanie wyczynowe: jak zadbać o wyśmienitą kondycję

Pływanie to świetny sport, by zyskać kondycję i poznać nowych ludzi. Istnieje wiele rodzajów pływania, które możesz uprawiać w zależności od poziomu sprawności fizycznej. Pływanie wyczynowe jest świetne dla tych, którzy szukają wyzwań umysłowych, ponieważ jest to sport, w którym trzeba być skoncentrowanym przez wiele godzin. Jest to sport, w którym trzeba być w stanie przepłynąć określony dystans w jak najkrótszym czasie. Te wskazówki pomogą Ci stać się lepszym pływakiem.

Wiedz, kiedy się obrócić i kiedy oddychać

Najlepsi pływacy na świecie wiedzą, kiedy się obrócić i kiedy oddychać. Zanim jeszcze wyjdziesz z wody, poćwicz liczenie okrążeń i oddychanie w odpowiednim momencie. Jeśli płyniesz w wyścigu, naturalnie będziesz chciał oddychać, ale wiedza o tym, kiedy oddychać, może zadecydować o tym, czy zajmiesz pierwsze czy drugie miejsce. Najlepszym sposobem ćwiczenia jest założenie czepka i okularów pływackich, a następnie założenie gumki na nos. To zmusi Cię do skupienia się na nabieraniu powietrza wyłącznie przez usta. Nawet jeśli nie jesteś pływakiem wyczynowym, to ćwiczenie pomoże Ci być bardziej zrelaksowanym w wodzie.

Trenuj z ciężarkami

Pływanie to jeden z niewielu sportów, w których trening oporowy jest nie tylko dopuszczalny, ale może przynosić korzyści. Niektórzy z najlepszych pływaków na świecie podnoszą ciężary. Na przykład pływanie na piersiach wymaga dużej siły górnej części ciała. Pływacy powinni skupić się na ćwiczeniach rdzenia oraz na treningu siłowym górnych i dolnych partii ciała z mniejszą liczbą powtórzeń. Pływacy powinni również poświęcić czas na pracę nad wytrzymałością rdzenia. Ćwiczenia takie jak deska mogą pomóc wzmocnić mięśnie rdzenia, które są wykorzystywane podczas pływania.

Rozciągaj się, pamiętaj o piance do rolowania

Podczas gdy statyczne rozciąganie może pomóc zwiększyć elastyczność, dynamiczne rozciąganie jest bardziej efektywne. Pływacy powinni wykonywać ruchy takie jak krążenia ramion i rolowanie barków, aby rozgrzać stawy i mięśnie ramion i klatki piersiowej, które są używane podczas pływania. Ważne jest także rolowanie pianki. Pasmo biodrowo-piszczelowe jest często problematycznym obszarem u pływaków, a rolowanie pianki może pomóc zmniejszyć ból i napięcie. Powyższe wskazówki dotyczące szybszego pływania mają pomóc pływakom na każdym poziomie zaawansowania jak najlepiej wykorzystać czas spędzony na basenie. Niezależnie od tego, czy trenujesz do swojego pierwszego wyścigu, czy próbujesz pobić rekord, te wskazówki pomogą Ci odnieść sukces w wodzie.